Rolety zewnętrzne

W istniejących domach można założyć jeden z trzech rodzajów rolet zewnętrznych: elewacyjną, naokienną lub nakładaną na okno.

Najczęściej spotykany jest model elewacyjny. Skrzynkę takiej rolety mocuje się do elewacji domu (stąd jej nazwa), tuż nad oknem, natomiast prowadnice – po bokach wnęki okiennej. Kasetę można zamówić pomalowaną fabrycznie na jeden z wielu kolorów z palety RAL, albo samodzielnie pomalować farbą elewacyjną pasującą do ściany. Roletę najłatwiej przytwierdzić do przegrody jedno- lub trójwarstwowej – w takim przypadku wystarczą zwykłe kołki montażowe. Więcej zachodu wymaga montaż do ściany dwuwarstwowej. Ze względu na małą wytrzymałość warstwy ociepleniowej, trzeba bowiem zastosować specjalne długie kotwy, które znajdą oparcie w warstwie nośnej muru.

Wadą tego typu rolet jest to, że na fasadzie tworzą się nieestetyczne wypustki, na których osadza się brud, wilgoć, a zimą śnieg.

Takich problemów nie ma w przypadku modeli naokiennych. Skrzynkę mocuje się bowiem we wnęce okiennej – do ramy okna pod nadprożem, natomiast prowadnice – do profili pionowych. Wiąże się to z tym, że po założeniu rolety do wnętrza domu wpada mniej światła, ponieważ kaseta zasłania górną część oszklenia. Wariant ten nie sprawdzi się więc w przypadku mniejszych okien. Rolety naokienne oferowane są w dwóch wersjach – lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. Te drugie otwierają się dalej od okna, dzięki czemu w przestrzeni pomiędzy pancerzem a szybą okna zostaje uwięziona nieco większa ilość powietrza, która ma właściwości izolujące.

Trzecie rozwiązanie – model nakładany – można zastosować tylko wtedy, gdy wymieniamy okna. W tym wariancie skrzynkę osłony umieszcza się pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Okno musi być więc niższe niż dotychczas. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite ukrycie kasety w ścianie. Z zewnątrz osłania ją bowiem ocieplenie i tynk, natomiast od środka – specjalne profile maskujące.

Wszystkie rodzaje rolet znajdziecie w ofercie firmy Sender. Skontaktuj się po darmową wycenę!